Planując podróż w polskie góry, jednym z obowiązkowych celów na mapie każdego powinny być Tatry. Podhale jako miejsce skupiające pasmo górskie Tatr to bardzo oblegany kierunek wśród mieszkańców Polski i nie tylko. To kierunek turystyczny w okresie wakacyjnym i zimowym. Przyciąga ludzi swoimi pięknymi widokami i jest wizytówką południowej części naszego kraju.
W dzisiejszym wpisie dokładnie sprawdzimy potencjał Tatr i podpowiemy, jak spędzić czas w tym regionie Polski, by najbardziej jak to możliwe poznać tamtejszą kulturę i tradycję!
Z czego słynie Podhale?
Przede wszystkim to miejsce na zimowe i letnie wypady w Tatry. Miłośnicy wędrówek i podbijania szczytów oraz zwolennicy sportów zjazdowych zimą przybywają do Podhala, by móc korzystać z pięknych i zaawansowanych stoków i szlaków.
Podhale to również lokalny folklor, a więc tradycje związane z ubiorem, warunkami zamieszkania i przede wszystkim kulinariami. Będąc na Podhalu, warto spróbować lokalnych specjałów i zaznać nietypowej góralskiej kultury, w tym gwary.
Turystyka na Podhalu
Planujesz wyjazd na Podhale i nie wiesz, który konkretny kierunek wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie spis najważniejszych miast regionu. Sam zdecyduj, które konkretne interesuje Cię najbardziej!
Zakopane – najpopularniejsze i szczególnie znane miasto na Podhalu. To jedno z największych turystycznych miast tej części Polski. Oferuje mieszkańcom i odwiedzającym masę rozrywek, stoki narciarskie, termy i mnogość różnego rodzaju szlaków wędrownych, rowerowych i tak dalej.
Białka Tatrzańska – miejsce znane szczególnie z kompleksu narciarskiego, więc jest najbardziej oblegane w sezonie zimowym. Stało się bazą wypadową dla miłośników aktywnego wypoczynku.
Bukowina Tatrzańska – piękne miejsce w otoczeniu gór, oferujące masę szlaków pieszych i świetne zaplecze do uprawiania sportów zimowych.
Szczawnica – nie leży bezpośrednio na Podhalu, lecz jest bardzo blisko jako miejsce wypoczynku z mniejszym natężeniem ruchu turystów. Szczawnica jest znana ze swojego uzdrowiskowego położenia u stóp gór Pienin.
Mając wybór spośród powyższych, na pewno znajdziesz miejsce odpowiadające Twoim oczekiwaniom. Wszystkie miejscowości oferują świetne warunki wypoczynku i aktywności, jednak różnią się oblężeniem, więc podejmij odpowiednią decyzję szczególnie, jeśli nie lubisz zgiełku i tłumów.
Kulinarne specjały Podhala
Turyści wypoczywający na Podhalu powinni spróbować lokalnych dań i specjałów, by jeszcze lepiej poczuć lokalny klimat i tradycję. Oto lista popularnych specjałów Podhala, których powinien spróbować każdy!
Oscypki – o tej przekąsce słyszał chyba każdy. To wędzony ser wytwarzany z mleka owczego. Ma charakterystyczny kształt i smak. Jest wędzony i często grillowany z żurawiną.
Bundz – to biały ser z mleka krowiego. Ma delikatny smak i jest lokalnym zamiennikiem białego sera przy gotowaniu różnego rodzaju omletów i zapiekanek.
Kwaśnica – to kwaśna zupa z dodatkiem białej kiełbasy. Gotowana jako wywar z kiszonej kapusty.
Placki ziemniaczane – to chrupiące i grube placki z tartych ziemniaków. Podawane z kwaśną śmietaną i sosem czosnkowym.
Ziemniaki ze smalcem – to klasyczne ziemniaki z dodatkiem kilku przypraw i z lokalnym smalcem.
Będąc na Podhalu, koniecznie sprawdź powyższe specjały i zdecyduj, który najbardziej przypadł Ci do gustu.