Bloga

Województwo śląskie – region pełen zaskoczeń

Województwo śląskie jest położone w południowej części polski. Nie ma dostępu do wysokich gór i morza. Mimo to, jest fascynującym regionem, który słynie z kultury, przemysłu i imponuje historią. Będzie świetny przystanek dla wszystkich, którzy cenią sobie piękne krajobrazy i barwną różnorodność kulturową.

Razem z nami dowiedz się więcej o Śląsku i sprawdź, co głównie wpływa na jego popularność!

Główne miasta regionu Śląska

Mówiąc o Śląsku, w Twojej głowie powinny wyobrażać się największe miasta południowej Polski. Katowice, Tychy, Gliwice i Sosnowiec to główne centra przemysłowe regionu. To również centrum Śląska ze względu na kulinaria, naukę i biznes. Całe województwo śląskie jest pełne różnego rodzaju atrakcji i zabytków, zarówno na terenie największych miast i w mniejszych miejscowościach.

Region i jego miasta rozwijają się dynamicznie. Śląsk rozwija różnego rodzaju technologie, a przy tym tradycyjnie i niezmiennie od lat wydobywa węgiel na terenie największych kopalni w kraju. Terytorium województwa zamieszkują więc robotnicy/górnicy oraz intelektualiści, prowadzący największe firmy i wielkie korporacje. Duże nasycenie ludności i wielkie możliwości pracy sprawiają, że region śląski oferuje doskonałe zarobki, a średnia płaca jest znacznie wyższa niż w pozostałej części kraju.

Przemysł regionu

Od lat województwo śląskie jest kojarzone z przemysłem ciężkim i zanieczyszczeniami środowiska, które pochodzą z kopalń i fabryk. Przez ostatnie lata sprawnie działa w celu poprawy warunków potwierdza, zrównoważonego rozwoju i modernizacji produkcji. Dziś inwestycje w energię odnawialną nowoczesne technologie i edukację rozszerzają perspektywy i przynoszą nowe możliwości dla lokalnych mieszkańców. Region zmierza w kierunku transformacji. Staje się wizytówką innowacji kraju.

Najważniejsze punkty i lokalizacje Śląska

Poznaj najważniejsze atrakcje województwa śląskiego. Osobiście przekonaj się o wielkim potencjale tego obszaru:

Muzeum Śląskie w Katowicach – Katowice jako stolica Śląska mieści na swoim terytorium największe muzeum regionu. Prezentuje bogatą historię i kulturę Śląska. W tym miejscu dowiesz się więcej o przemyśle i kulturze życia ludzi w tym województwie.
Zamek w Pszczynie – książęcy zamek w Pszczynie to piękny historyczny budynek. Prezentuje wnętrze i klimat starych lat i czasów, w których obszarem panowali znani władcy.
Park Śląski w Chorzowie – to jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozległych parków na terenie województwa. Oferuje spacerującym kolejkę linową, która prowadzi przez cały park, a na jej końcu znajduje się Stadion Śląski. Nieopodal parku zlokalizowano park rozrywki.
Spodek w Katowicach – to miejsce rozrywkowe, stadion, centrum kongresowe, miejsce spotkań ludzi, sala koncertowa i prawdziwa wizytówka miasta. Przypomina spodek UFO i od lat jest główną atrakcją miasta, tuż obok największych galerii handlowych, wieżowców w kształcie gwiazd i najnowocześniejszych budynków w Polsce.

To zaledwie podstawowe atrakcje, którymi warto zainteresować się, będąc na Śląsku. O wiele więcej interesujących miejsc oferują same największe okoliczne miasta. Poświęć chwilę, by dowiedzieć się więcej o tradycjach i kulturze tamtejszych mieszkańców!